...partner pre región...

Stummerova 1941/6 (budova BIZNIS CENTRUM STUMMEROVA)
955 01 Topoľčany
Slovensko

0911 193 965

bielikova@rrato.eu
topolcianskorra@gmail.com

Poskytujeme bezplatné poradenstvo v oblasti štrukturálnych fondov a získavania dotácií a grantov. Osobne v kancelárii, online na webe, telefonicky, emailom.

SME TU PRE VÁS!

Využite naše služby!

 

Jarná prognóza: Komisia Slovensku predpovedá 3-percentný deficit

03.05.2013 12:42

Slovensko podľa jarnej prognózy Európskej komisie v roku 2013 dosiahne 3-percentný deficit. Okrem toho krajinu čaká rast a úrovni 1 %, ktorý by mal budúci rok zrýchliť na 2,8 %.

Po minuloročnej recesii Komisia vo svojej prognóze očakáva stabilizáciu hospodárstva v prvej polovici roka 2013. Ročný rast by mal dosiahnuť -0,1 % v EÚ a v eurozóne -0,4 %.

Rast sa však postupne zmení na pozitívny a v roku 2014 pomaly zrýchli. Hlavným hnacím mechanizmom pritom bude vonkajší dopyt vzhľadom na podlomený domáci dopyt vplyvom prekážok typických pre obdobie hlbokých finančných kríz, ktoré by sa mali postupne zmierňovať. Prognóza pritom vychádza z predpokladu, že vykonávané politiky zabránia ďalšej eskalácii dlhových problémov.

Ako ďalej konštatuje Komisia hoci sa významne zlepšila situácia na finančnom trhu a v EÚ ako celku sa znížili úrokové sadzby, do reálnej ekonomiky sa to zatiaľ neprenieslo. Aj preto Európska centrálna banka včera (2. mája) počas rokovania Rady guvernérov v Bratislave po desiatich mesiacoch opäť znížila kľúčovú úrokovú sadzbu na 0,5 %.

Komisia tiež očakáva, že oživenie hospodárstva sa do zlepšenia na stavu trhu práce premietne len veľmi pomaly. Nezamestnanosť tento rok v EÚ dosiahne 11 % a v eurozóne 12 % s tým, že rozdiely medzi krajinami budú naďalej vysoké. Na jednej strane budú krajiny ako Grécko či Španielsko s 27 % a na strane druhej Rakúsko so 4,7 % či Nemecko s 5,3 %.

„Predpokladá sa, že zamestnanosť ďalej klesne v roku 2013, keď sa prejaví oneskorený dôsledok recesie z roku 2012. Do roku 2014 sa však podľa očakávaní vďaka dynamickejšiemu rastu HDP zamestnanosť zvýši,“ odhaduje Komisia.

V roku 2013 pokračujú konsolidačné snahy, pričom podľa predpokladov by deficity mali v roku 2013 klesnúť na -3,4 % v EÚ a na -2,9 % v eurozóne. Tempo konsolidácie však bude v roku 2013 pomalšie ako v roku 2012. Podľa prognózy by pomery dlhu k HDP tento rok mali dosiahnuť 89,8 % v EÚ a 95,5 % v eurozóne.

Komisia však zároveň upozornila na pretrvávajúce riziká a na to, že na udržateľný rast sú potrebné štrukturálne reformy. „Ak by sa nevykonali ďalšie reformy, mohli by veľmi vysoké úrovne nezamestnanosti v niektorých členských štátoch ovplyvniť sociálnu súdržnosť a stať sa trvalými.“

Slovensko s deficitom 3 %

Podľa predpovede Európskej komisie Slovensko splní cieľ dosiahnuť tento rok deficit na úrovni 3 %. "To znamená, že by sme sa mali dostať z procedúry nadmerného deficitu, čo určite ocenia aj medzinárodné finančné trhy. Naše úroky, za ktoré si požičiavame, by mohli ďalej klesať. Toto považujeme za kľúčový cieľ ministerstva financií na tento a budúci rok a tomu podriadime aj naše správanie," reagoval podľa TASR minister financií SR Peter Kažimír. Pomer dlhu k HDP by mal v roku 2014 narásť na 56,7 %.

Ekonomický rast by tento rok mal dosiahnuť 1 % HDP. Mierne oživenie by malo nastať v druhej polovici 2013 s podporou rastu súkromných investícií a vonkajšieho dopytu. V roku 2014 už mal byť na úrovni 2,8 %.

Jarná prognóza tiež v prípade Slovenska očakáva akcelerované čerpanie eurofondov vzhľadom na blížiaci sa koniec programového obdobia. Ako však upozorňuje Komisia, pre skúsenosti z minulosti treba počítať s implementačným rizikom.

Veľkú výzvu budú naďalej predstavovať podmienky na pracovnom trhu. Miera nezamestnanosti je na tento rok odhadovaná na úrovni 14,5 %. Budúci rok prognóza počíta s poklesom na 14,1 %.

Zdroj: euractiv.sk