...partner pre región...

Stummerova 1941/6 (budova BIZNIS CENTRUM STUMMEROVA)
955 01 Topoľčany
Slovensko

0911 193 965

bielikova@rrato.eu
topolcianskorra@gmail.com

Poskytujeme bezplatné poradenstvo v oblasti štrukturálnych fondov a získavania dotácií a grantov. Osobne v kancelárii, online na webe, telefonicky, emailom.

SME TU PRE VÁS!

Využite naše služby!

 

Košice sú Európskym hlavným mestom kultúry

22.01.2013 14:25

Košice sa cez víkend oficiálne stali Európskym hlavným mestom kultúry pre tento rok. Na otváracom ceremoniáli vyzvala euromisárka Vassiliouová Brusel, aby nekrátil rozpočet na kultúru.

Oficiálne otvorenie prebehlo v košickom Štátnom divadle za účasti všetkých troch najvyšších ústavných činiteľov Slovenskej republiky prezidenta Ivana Gašparoviča, predsedu vlády Roberta Fica, predsedu NR SR Pavla Pašku.

Európsku komisiu zastupovali eurokomisárka pre vzdelávanie a kultúru Androullou Vassiliouová a podpredseda EK Maroš Šefčovič.

„Získať titul hlavného mesta kultúry nie je len pocta pre Košice a Košičanov, ale pre všetkých občanov SR," vyhlásil prezident Gašparovič.

Podľa organizátorov sa otváracieho ceremoniálu zúčastnilo v košických uliciach asi 40 000 ľudí. Víkend s takmer dvoma stovkami podujatí uzavrela  britská formácia Jamiroquai.

„To je veľmi výnimočný moment pre Košice, ktoré sú prvým slovenským mestom, nesúcim titul Európskeho hlavného mesta kultúry. Som presvedčená, že mesto, región a krajina sa chopia tejto príležitosti a čo najviac využijú kultúrny, hospodársky a sociálny prínos, ktorý tento rok prinesie,“ povedala eurokomisárka Vassiliouová.

EHMK je spojené s propagáciou mesta v zahraničí. Prezentácie sa začali už v minulom roku napríklad na letnej olympiáde v Londýne, či významných európskych veľtrhoch cestovného ruchu v Berlíne, Budapešti, Frankfurte, Kolíne, Helsinkách, Osle, či v Gdansku. Košice sa prezentovali aj na práve končiacom veľtrhu v Stuttgarte.

Vassiliouová si myslí, že medzinárodné zviditeľnenie sa mesta je „príležitosťou upevniť medzi jeho obyvateľmi pocit spolupatričnosti k EÚ.“

Počas otváracieho ceremoniálu tiež vyzvala Brusel, aby nekrátil rozpočet na kultúru. „Kultúra je obzvlášť potrebná v časoch krízy.“

Celkový rozpočet na ročný projekt Európskeho hlavného mesta kultúry dosiahne okolo 94 miliónov eur. Z prostriedkov EÚ pôjde 57,3 milióna eur. Väčšia časť tejto sumy pochádza zo štrukturálnych fondov EÚ. Vo februári sa očakáva Summit na ktorom sa rozhodne o európskom rozpočte na nové programové obdobie 2014 - 2020.

Prípravu EHMK v Košiciach však sprevádzali aj kritické hlasy z umeleckej obce, ktoré upozorňovali na politizáciu podujatia, podozrivé rozdeľovanie financií, ale kritike sa nevyhli ani meškajúce investičné projekty.

Celoročný program v Košiciach bude zahŕňať viaceré kultúrne podujatia, od festivalov, výstav, divadelných hier, pracovných dielní, umeleckých inštalácií až po rôzne diskusné pódia. Košice sa chcú prezentovať ako križovatka starých trás medzi východom a západom.

Druhým Európskym hlavným mestom kultúry je francúzsky Marseille, ktorý svoje podujatie oficiálne otvoril pred týždňom.

Pozície:

„Vážim si jedinečnú kultúru, originálnosť východného Slovenska a Košíc, ktorá významnou mierou prispieva k charakteru slovenského kultúrneho života. Dáva mu určitý rozmer a určite aj európske sebavedomie,“ vyhlásil premiér Robert Fico

Minister kultúry Marek Maďarič označil EHMK za najvýznamnejší a najväčší kultúrny projekt v histórii Slovenska. „Tým pádom sa môže stať a nepochybne sa aj stane ďalším dôležitým míľnikom na ceste úspešného slovenského príbehu posledných 20 rokov.“

„Som hrdý na to, že sme sa chopili tejto jedinečnej príležitosti a ovplyvňujeme našu budúcnosť na dlhé roky dopredu. Projekt začína meniť naše mesto na mesto tvorivé, mladé, dynamické a moderné," povedal primátor mesta Košice Richard Raši.

„Ceremoniál vnímame ako štartovaciu platformu, ktorá otvorí nielen veľké defilé kultúrneho a umeleckého programu EHMK v roku 2013, ale bude aj symbolicky upozorňovať na to, že sa dívame do budúcna, že máme víziu moderného kreatívneho mesta a veríme, že vďaka projektu sa podarí okysličiť a stimulovať domácu kultúrnu scénu,“ vyhlásila umelecký riaditeľ projektu Košice 2013 - Európske hlavné mesto kultúryVladimír Beskid.

(Zdroj: EurActiv/TASR)