...partner pre región...

Regionálna rozvojová agentúra TOPOĽČIANSKO

Stummerova 6 (budova BIZNIS CENTRUM STUMMEROVA)
955 01 Topoľčany
Slovakia
+421 911 193 965
bielikova@rrato.eu

Ponúkame spracovanie strategických dokumentov pre obce a mestá:

- programy hospodárskeho a sociálneho rozvoja,

- programy odpadového hospodárstva, 

- programy rozvoja bývania, 

- stratégie cestovného ruchu, 

- komunitné plány sociálnych služieb a ďalšie dokumenty pre mikroregióny,

- stratégie miestneho rozvoja CLLD a iné.

Poskytujeme bezplatné poradenstvo v oblasti štrukturálnych fondov a získavania dotácií a grantov. Osobne v kancelárii, online na webe, telefonicky, emailom.

SME TU PRE VÁS!

Využite naše služby!

 

Stránka je momentálne v rekonštrukcii, za pochopenie ďakujeme.

Nitriansky samosprávny kraj opraví v roku 2013 z eurofondov 32,7 kilometra ciest

31.01.2013 13:23

Nitriansky samosprávny kraj bude v tomto roku rekonštruovať cesty len z eurofondov, finančná spoluúčasť kraja predstavuje päť percent. Stavebné náklady predstavujú vyše 2,3 milióna eur. Pôjde o dokončenie projektu Modernizácia ciest - región Nitra financovaného z Regionálneho operačného programu. Agentúru SITA o tom informoval hovorca predsedu kraja Stanislav Katrinec. Okrem toho kraj z vlastných prostriedkov prestavia most v Preseľanoch nad Ipľom za zhruba pol milióna eur a zrekonštruuje vozovku mosta v Kolárove za vyše 316-tisíc eur.

V roku 2012 vyšší územný celok zrekonštruoval z Regionálneho operačného programu 58 kilometrov ciest, čo stálo vyše šesť miliónov eur. Z vlastného rozpočtu ukončil súvislé opravy 3,4 kilometra ciest s celkovým nákladom 257 252 eur. 

Mnohé cesty II. a III. triedy, ktoré vlastní Nitriansky samosprávny kraj, sú v zlom stave a vyžadujú si urýchlenú opravu. V rokoch 2006 až 2011 zrekonštruoval kraj 84,4 kilometra ciest. Na rok teda pripadá približne 14 kilometrov opravených ciest, čo znamená, že na úplnú obnovu 2 040 kilometrov ciest by kraj takýmto tempom potreboval 145 rokov. Spomedzi ciest II. triedy je momentálne v havarijnom stave 20,9 kilometra a v nevyhovujúcom stave je 101,3 kilometra. Z ciest III. triedy je v havarijnom stave 12,9 kilometra a v nevyhovujúcom až 526,7 kilometra. Každý rok by kraj potreboval obnoviť povrch aspoň 100 kilometrov ciest, čo by stálo približne desať miliónov eur. 

Robiť sa bude aj prestavba mosta na ceste tretej triedy cez potok Kamenec v Preseľanoch nad Ipľom, predpokladané náklady sú 1,2 milióna eur. V Topoľčianskom okrese je z eurofondov plánovaná rekonštrukcia 2,9-kilometrového úseku cesty tretej triedy Šalgovce - Svrbice - Orešany za 643 150 eur. V okrese Nové Zámky je pripravená modernizácia ciest s dĺžkou 31,16 kilometra, projektované náklady predstavujú 5 245 324 eur. Rekonštruovať sa majú úseky Nové Zámky - Andovce - Zemné - Komoča, ďalej Salka - Bajtava - Kamenica nad Hronom a cesta tretej triedy Pozba - Bardoňovo.

V okrese Komárno opraví kraj cesty Marcelová - Šrobarova - Modrany a Číčov - Trávnik s celkovou dĺžkou 16,34 kilometra. Projektované náklady sú 3 236 783 eur. Regionálna správa a údržba ciest Nitra bude zabezpečovať rekonštrukciu ciest s celkovou dĺžkou 32,79 kilometra a projektovaným nákladom 5 842 377 eur. Pôjde o cesty Nové Sady - Šurianky – Hruboňovo, Nové Sady - Malé Zálužie - Kapince, Dolné Lefantovce - Podhorany – Bádice, Čierne Kľačany - Veľké Vozokany - Malé Vozokany - Červený Hrádok a Alekšince - Lukáčovce.

Agentúru SITA informoval hovorca predsedu Nitrianskeho samosprávneho kraja Stanislav Katrinec.