Deň Európy - oslávte s nami Európske narodeniny - hudba, súťaže a veľa zábavy

07.05.2015 13:20

Aj tento rok spoločne oslávime Deň Európy - symbolické narodeniny Európskej únie, kedy si  pripomíname zverejnenie Deklarácie Roberta Schumana, ktorá spustila modernú európsku integráciu.

V celej Európe oslavujeme Deň Európy 9. mája, v Bratislave však začneme oslavy s predstihom. Zastúpenie Európskej komisie, Úrad vlády Slovenskej republiky a Informačná kancelária Európskeho parlamentu na Slovensku organizujú vo štvrtok 7.mája 2015  na Hlavnom a Hviezdoslavovom námestí v Bratislave podujatie Deň Európy. Interaktívny program potrvá od 10.00 do 21.30 hodiny a na svoje si prídu všetky vekové kategórie. Pre Bratislavčanov, ale aj návštevníkov nášho hlavného mesta, budú pripravené infostánky, súťaže, hudobné a tanečné vystúpenia.  

 „Každý rok  9. mája si Európa pripomína proces európskej integrácie,  hodnoty, ktoré nám prináša, život v mieri a slobode. Od Schumanovej deklarácie uplynulo už 65 rokov. Vízie spoločnej Európy sa odvtedy v mnohom naplnili. Spoločnú európsku rodinu tvorí 28 členských štátov, ktoré sa vedia spolu dohodnúť a spolupracovať. To je veľký úspech. Preto všetkých pozývam, aby tento úspech prišli 7. mája osláviť spolu s nami. Verím, že sa spolu s nami príjemne zabavíte." uviedol Dušan Chrenek, vedúci Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku.

Návštevníkov všetkých vekových kategórií na Hlavnom námestí určite oslovia súťaže a kvízy o EÚ, ale aj hudba v štýle džez, rock či hip-hop. Budú sa tu prezentovať zahraničné veľvyslanectvá v SR, kultúrne centrá či mimovládne organizácie a samozrejme aj Zastúpenie Európskej komisie a Informačná kancelária Európskeho parlamentu. Na pódiu prebehnú vystúpenia v slovenčine, ale aj ďalších európskych jazykoch, predstavia sa aj detské folklórne súbory. Vystúpi námornícka skupina Roc`hann s repertoárom  okoreneným o folklór viacerých európskych krajín, ďalej vychádzajúca pesničkárska hviezda Martina Javor so svojou skupinou. Pre mnohých bude zaujímavá zostava Philanthropy Band zložená zo zástupcov svetovej diplomacie, pôsobiacich na Slovensku. Program na Hlavnom námestí vyvrcholí  vystúpením Veca, ktorého bude sprevádzať alternatívna skupina Zlokot. Vystúpi aj jazzový umelec Peter Lipa. Na záver programu je pripravené prekvapenie

Ťahákmi podujatia na Hviezdoslavovom námestí budú Thomas Puskailer, Martin Harich s kapelou a Peter Cmorík. Počas interaktívnych tvorivých dielní, na ktorých budú deti aj dospelí riešiť rozličné úlohy súvisiace s informáciami o európskych štrukturálnych fondoch a vytvárať spoločné dielo, zaznie aj množstvo informácií  a prezentácií o konkrétnych projektoch  podporených z prostriedkov Európskej únie, ako aj o  využívaní týchto  prostriedkov. Každú hodinu budú pripravené súťaže, v ktorých  si najmä mladí ľudia overia  svoje vedomosti o EÚ a európskych fondoch.

Ďalšie informácie:

Partnermi podujatia na Hlavnom námestí sú Hlavné mesto Bratislava a Ministerstvo zahraničných a európskych záležitostí Slovenskej republiky.

Na organizácii podujatia na Hviezdoslavovom námestí sa podieľajú aj Riadiace orgány Operačného programu Doprava, Operačného programu Vzdelávanie, Operačného programu Informatizácia spoločnosti, Operačného programu Výskum a vývoj, Operačného programu Zdravotníctvo, Operačného programu Technická pomoc spolu s Centrálnym koordinačným orgánom a Centrálnym kontaktným útvarom pre OLAF.

Časový harmonogram podujatí:

10.00    Oficiálne otvorenie a predstavenie programu na oboch námestiach

Hlavné námestie:

Počas dopoludnia: školské predstavenia, predstavenie programov Erasmus, Horizont 2020, Súťaže s EÚ

13.30 - Rozhovor s ambasádormi Európskeho roku rozvoja 2015: Michal Hvorecký a Marián Čaučík

15.00 - Rozhovor s novinármi o ich ceste po Keni – Matúš Jaco (RTVS) a Andrej       Matišák  (Pravda)

16.45 - Philantrophy Band                            

17.45 - Martina Javor Band

18.45 - VEC

20.00 - VEC + PETER LIPA – Maňana

20.20 - Peter Lipa

21.20 - Prekvapenie

Hviezdoslavovo námestie:

Počas dopoludnia: školské predstavenia, tanečné predstavenia, počas celého dňa tvorivé dielne

14.00 - Thomas Puskailer

15.30 - Martin Harich

17:00 - Peter Cmorík