Film Café Európa

20.11.2014 13:02

Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku vás pozýva do troch slovenských miest na novembrovú Film Café Európa, kde sa bude premietať film Toto nie je Kalifornia.

Film Café Európa

Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku a mediálna spoločnosť Film Europe Media Company prinášajú aj v novembri stretnutia FILM CAFÉ EURÓPA za účasti zaujímavých hostí.

Súčasťou každej projekcie bude diskusia Juraja Kušnierika s pozvanými hosťami o tom, ako téma filmu súvisí so životom ľudí na Slovensku a aktuálnym vývojom v Európskej únii.

Novembrové diskusie budú tematicky zamerané na zhodnotenie toho, ako pád železnej opony zmenil Európu. Prinesieme vám prvý celovečerný dokument nemeckého režiséra Martina Persiela Toto nie je Kalifornia (This Ain't California), ktorý je dynamickou a sviežou hymnou protispoločenskej revolty mladých a takmer zakázaného športu – skateovania, v komunistickej NDR. Persielova snímka sleduje troch predstaviteľov od ich detstva v 70. rokoch cez obdobie vzdoru v rokoch osemdesiatych až do pádu komunizmu na jeseň 1989, kedy sa im zásadne zmenili podmienky na život. Divákom sa tak odkrýva skutočný obraz života mladej komunity skaterov v NDR, ako ho ešte nikdy predtým nevideli. Režisér tu pracuje s archívnym materiálom, konkrétne s reálnymi videozáznamy, ktoré si v tom čase nahrala partia troch kamarátov, fascinovaných týmto športom, na 8mm kameru.

Časový harmonogram predstavení na november 2014:

Nitra, 25.11., Kinoklub Tatra:
Tono Popovič– v Novembri '89 študentský líder, dnes hudobník a riaditeľ SOZA
Michal Kaščák– v  Novembri '89 spevák skupiny Bez ladu a skladu, dnes hudobník a organizátor festivalu Pohoda

Bratislava, 26.11., Kino Film Europe:
Ivan Štrpka – básnik a textár
Sveťo Korbel– gitarista skupiny Slobodná Európa

Žilina, 20.11., Stanica Žilina-Záriečie:
Jozef Danglár Gertli– slovenský ilustrátor, autor komiksov, karikaturista a maliar
Anton Šulík – slovenský divadelný a filmový režisér, riaditeľ Mestského divadla v Žiline

Distributérom všetkých uvedených filmov je na Slovensku mediálna spoločnosť Film Europe Media Company. Vstup na všetky projekcie je voľný.

Mediálnym partnerom projektu je Rádio FM.