Kohézna politika EÚ musí pokračovať aj po roku 2020, zhodujú sa Cretuová a Pellegrini. Čerpanie eurofondov však treba zjednodušiť.

21.09.2016 13:15

Čerpanie eurofondov musí byť v budúcnosti jednoduchšie a efektívnejšie. To je hlavný odkaz konferencie k politike súdržnosti EÚ, ktorá sa konala minulý týždeň v Bratislave v rámci slovenského predsedníctva v Rade EÚ.

O skúsenostiach z čerpania fondov a perspektíve kohéznej politiky diskutovali experti zo všetkých 28 členských štátov, vrátane slovenského podpredsedu vlády pre investície a informatizáciu Petra Pellegriniho, eurokomisárky pre regionálnu politiku Coriny Cretuovej či viceprezidenta Výboru regiónov EÚ Petra Osvalda.

Eurofondy sú „preregulované“

Pri hodnotení minulého (2007 – 2013) a súčasného programového obdobia (2014 – 2020) Peter Pellegrini upozornil najmä na množstvo prekážok pri čerpaní fondov.

„Musíme si otvorene povedať, že v snahe maximalizovať výkonnosť a zároveň minimalizovať chybovosť a prípadné zneužitie európskych fondov, sa politika súdržnosti stala preregulovaná,“ povedal podpredseda vlády.

„Naším hlavným cieľom je teda významne znížiť administratívnu záťaž a množstvo predpisov,“ dodal.

Elektronizácia a poradenstvo

Pellegrini chce zjednodušiť proces získavania fondov ešte počas súčasného programového obdobia.

Kľúč vidí v elektronizácii. Prepojiť by sa podľa neho mali informačné systémy, aby žiadatelia nemuseli predkladať potvrdenia z rôznych inštitúcii.

Oznámil tiež vytvorenie poradenských centier v siedmich samosprávnych krajoch Slovenska, ktoré budú poskytovať pomoc pri žiadaní o finančné prostriedky.

Takéto opatrenia by podľa podpredsedu vlády „mohli prispieť k efektívnejšiemu čerpaniu aj po roku 2020“.

Čas na zásadné zmeny

Kohézna politika je pre budúcnosť EÚ kľúčová, zdôraznila eurokomisárka Corina Cretuová, „nadišiel však čas na zásadnú revíziu jej fungovania“.

V Bratislave sa taktiež venovala najmä otázke zjednodušenia čerpania eurofondov. Zjednodušiť by sa podľa nej malo aj kombinovanie kohéznej politiky s inými nástrojmi, ako Európsky fond pre strategické investície (EFSI) či Horizont 2020.

Cretuová pripomenula, že od júla minulého roka sa tejto problematike venuje aj skupina na vysokej úrovni, ktorú vedie bývalý podpredseda Komisie Siim Kallas.

Zmena zdola nahor

Svoje stanovisko k zjednodušeniu kohéznej politiky pripravuje aj Výbor regiónov EÚ. Spravodajcom stanoviska je viceprezident Výboru Petr Osvald.

„Zásadné je, aby zjednodušenie neprebiehalo vytváraním nových pravidiel, čo situáciu iba komplikuje,“ povedal Osvald pre EurActiv.sk.

Zjednodušenie môže podľa neho prísť len systémom „zdola nahor“.

„Potrebujeme sa na problematiku pozrieť očami konečného príjemcu a snažiť sa riešiť komplikácie, ktoré ho stretávajú smerom nahor,“ vysvetlil Osvald.

„Ak bude tento postup prebiehať správne, tak musí v jeho dôsledku dochádzať k zjednodušeniu aj na vyšších stupňoch riadenia a implementácie“, doplnil.

Čítajte aj: Eurofondy sú ako torta, ktorú upiekli psíček a mačička

Na Slovensko prídu prvé peniaze

Minulý týždeň Slovensko odoslalo Komisii prvé žiadosti o platbu v súčasnom programovom období. Ide najmä a o financovanie projektov v infraštruktúre a stavbe diaľnic.

Na Slovensko tak mieri prvá splátka vo výške 100 miliónov €, potvrdila Cretuová.

“Čo sa týka tohto programovacieho obdobia, implementácia bola spočiatku trošku pomalšia. Bolo to aj pre množstvo európskej legislatívy, ktorá sa musela implementovať na území členských štátov EÚ, čiže toto spomalenie sa netýkalo iba Slovenska,” vysvetlila eurokomisárka.

Do roku 2020 má Slovensko k dispozícii vyše 15 miliárd €.