Na Klokočine otvoria prvú galériu pod holým nebom

03.10.2013 15:31

Občianske združenie chce priniesť na sídlisko kultúru a zo zanedbaného areálu bývalej školy vytvoriť oázu pre voľnočasové aktivity.

Galériu pod holým nebol otvoria 5. októbra v priestoroch bývalej Základnej školy Nedbalova na sídlisku Klokočina v Nitre. Pripravilo ju občianske združenie ŠOK – Šport Osveta Kultúra, ktoré získalo grant 667 eur od Klubu darcov pri Nitrianskej komunitnej nadácii. Bude to prvá galéria pod holým nebom v Nitre a v okolí. „Projekt Open Air Gallery Klokočina je azda jediným svojho druhu na Slovensku. Chceme priniesť na sídlisko kultúru a zo zanedbaného areálu vytvoriť akúsi oázu pre voľnočasové aktivity,“ povedal predseda občianskeho združenia ŠOK Ján Ivančík. Ako ďalej dodal, Klokočina je najväčším sídliskom v Nitre, no kultúra v jej chýba. Rovnako chýbajú aj možnosti pre talentovanú mládež, umelecké školy i skúsenejších tvorcov bezplatne prezentovať ich diela. Okrem pravidelných umeleckých výstav bude v areáli bývalej školy priestor aj pre voľnočasové aktivity, ako sú spoločenské hry, šach či ruské kolky.

Časť areálu momentálne využíva Komunitné centrum, časť však chátra. Práve tento problém sa snaží riešiť občianske združenie ŠOK, ktoré má ambíciu v projekte pokračovať aj ďalej. „Chceme rozšíriť ponuku spoločenských aktivít a zlepšiť priestory na vystavovanie, napríklad aj pod strechu,“ povedal Ivančík. Klub darcov pri Nitrianskej komunitnej nadácii podporil za 10 rokov svojej existencie 68 projektov sumou 35 605 eur. „Klub darcov je jeden z našich najvýznamnejších grantových programov, ktorý každý rok podporuje 30 – 50 darcov. Pridať sa môže každý cez stránku www.nkn.sk,“ doplnila PR manažérka Nitrianskej komunitnej nadácie Petra Hadžová.

Zdroj: sme.sk