Národná púť do Šaštína: Z Topoľčian pôjde mimoriadny vlak

05.09.2013 12:34

Na Sviatok Sedembolestnej Panny Márie sa uskutoční Národná púť do Šaštína. Pri tejto príležitosti zriadila Železničná spoločnosť aj priame vlakové spojenie,ktoré pôjde cez viaceré mestá. Okrem iných aj cez Topoľčany.

Z Prievidze cez Topoľčany aj Hlohovec

Mimoriadne vlaky sú časovo prispôsobené tak, aby prišli do Šaštína v najvhodnejšom čase pred začiatkom hlavnej slávnostnej pontifikálnej svätej omše so začiatkom o 10.30 hod. Jej hlavným celebrantom bude gréckokatolícky arcibiskup vladyka Cyril Vasiľ, ktorý je sekretárom Kongregácie pre východné cirkvi v Ríme.

Pre veriacich je pripravený mimoriadny spoj z Prievidze cez Topoľčany a Hlohovec. „Táto ponuka mimoriadnych vlakov je pokračovaním podobných aktivít z minulosti, keď možnosť priameho spojenia využili stovky veriacich,“ informovala Tlačová kancelária Konferencie biskupov Slovenska (TK KBS) v Bratislave. Z Topoľčian bude mať tento vlak odchod 15. septembra o 6:53 hodine.

Trať bude nasledová: Topoľčany – Ludanice – Koniarovce – Jelšovce – Nitra – Nitra zastávka – Mlynárce – Lužianky – Zbehy obec – Zbehy – Alekšince – Rišňovce – Hlohovec – Leopoldov – Trnava – Jablonica – Šajdíkove Humence – Šaštín-Stráže.

Mimoriadny vlak aj zo Zlatých Moraviec

Vlak na miesto konania púte bude vypravený aj zo Zlatých Moraviec. Bude mať odchod 15. septembra o 5.45 hodine zo železničnej stanice v Zlatých Moravciach. Vlak pôjde po trase Zlaté Moravce – Vráble – Úľany nad Žitavou – Šurany – Nové Zámky – Šaľa – Galanta – Sereď – Trnava – Senica – Šaštín-Stráže a späť.Vo vlaku bude pre cestujúcich pripravený program v podobe spevov, modlitieb, hier a diskusií.

Púť začína už v piatok

Národná púť v Šaštíne sa začne v piatok 13. septembra úvodnou sv. omšou a následne sa uskutoční modlitbové stretnutie spoločenstva Modlitby za kňazov. Sobotný večer je vyhradený pre mládežnícky program ako modlitby, sväté omše, koncerty či divadelné predstavenie o sv. Cyrilovi a Metodovi.

„V nedeľu 15. septembra sa okrem predpoludňajšej slávnostnej pontifikálnej sv. omše uskutoční v národnej svätyni – Bazilike Sedembolestnej Panny Márie o 14.00 h Akatist (modlitba) k Bohorodičke. V pondelok 16. septembra bude tradičná púť seniorov a chorých,“uviedla TK KBS.

Pozrite si aj presný rozpis odchodov mimoriadnych vlakov v našej fotogalérii.

Zdroj: Global24/TASR