Nitra, milá Nitra

02.07.2014 10:43

V dňoch 4. až 6. júla 2014 sa Nitra stane dejiskom mestských slávností „Nitra, milá Nitra...“, Pribinových a Cyrilo-metodských slávností, ktoré bývajú venované významným osobnostiam histórie a súčasnosti Nitry a tohto roku sa uskutočnia pod záštitou predsedu vlády SR Roberta Fica.

Počas víkendu 4. - 6. júla ponúkajú vybrané hotely Alexander’s, Atrium, Capital, Centrum a Comfort návštevníkom a turistom 50% zľavu na ubytovanie.

Bohatý program slávností sa začne v piatok 4. júla konferenciou v Ponitrianskom múzeu na tému Svätopluk a jeho doba. Potom bude Svätoplukovo námestie patriť hudobno-divadelnému večeru. Nitriansky hrad a podhradie ožije počas piatku a soboty historickým festivalom Pribinova Nitrawa. Ani v tomto roku nebudú chýbať prehliadky vojenských táborov s ukážkami života v časoch kniežaťa Pribinu, trhovisko s historickými remeselníkmi a tovarom, dobová krčma a čajovňa, historická lukostreľba, ukážky súbojov a výcviku, sprievod kniežaťa Pribinu, dobová hudba, ohňová show a Turnaj o meč kráľa Svätopluka.

V sobotu 5. júla o 10.00 hodine sa na Svätoplukovom námestí začne Cyrilo-metodská národná púť. Hlavným celebrantom bude Mons. Stanisław Budzik, lublinský arcibiskup - metropolita. Popoludňajší program slávností ponúka opäť historický program Pribinova Nitrawa. V tento deň sa pre verejnosť otvorí brána Biskupského paláca, voľný vstup bude do Diecézneho múzea, katedrály, do expozície v kazematách a vo Vazulovej veži. K lahôdkam sobotňajšieho večerného programu bude o 20.00 hodine patriť koncert poprednej cimbalovej muziky Hradišťan s umeleckým vedúcim Jiřím Pavlicom, ktorá vystúpi spoločne s Jankom Svetlanom Majerčíkom a Martinom Geišbergom v programe s názvom Moravsko-slovenské mosty. Ide o jedinečný súbor s vysokou umeleckou a interpretačnou úrovňou, nezvyčajne širokým žánrovým záberom a netradičným repertoárom, ktorý býva častým hosťom domácich a zahraničných festivalov, spolupracuje s rozhlasom, televíziou i filmom, koncertoval na štyroch kontinentoch, natočil viac ako 30 zvukových nosičov. Súčasťou tohto koncertu s názvom V sobotu o 21.30 hodine oživí mechanizmus stredovekého orloja najvýraznejšie osobnosti a momenty veľkomoravských dejín. Ide o reprízu úspešnej veľkoplošnej audiovizuálnej, videopappingovej a divadelnej šou pripravenej pri príležitosti 1150. výročia príchodu svätcov Cyrila a Metoda.

Lahôdkami nedeľňajšieho programu 6. júla má byť vystúpenie Teatro Tatro so Zázračným divadelným automatom, medzinárodný folklórny festival Slavica fest so súbormi z Ruska, Bieloruska, Poľska, Čiech a Slovenska. Slávnosti vyvrcholia večerným koncertom najpopulárnejšej slovenskej hudobnej skupiny DESMOD s hosťami, ktorými sú Štefan Višňovský /U.K.N.D/, Igor Belaj /The Paranoid/ Borra, Natália Rigová /3 bodky/ a ďalšie prekvapenia večera.

Neodmysliteľnou súčasťou slávností bude trojdňový Nitriansky jarmok remesiel, ktorý sa od piatku počas celého víkendu rozloží na Svätoplukovom námestí a na pešej zóne. V sobotu a nedeľu nájdu návštevníci remeselníkov aj na Pribinovom námestí. V ponuke budú okrem remeselníckych výrobkov aj kvalitné slovenské poľnohospodárske a potravinárske produkty. V pivnom stane si zas prídu na svoje milovníci horkastého moku. Počas víkendu bude Svätoplukovo námestie a nitrianske korzo plné umenia, hudby, výstav, hier a atrakcií.

Hlavnými organizátormi podujatia sú Mesto Nitra, Nitriansky samosprávny kraj a Rímsko-katolícka cirkev - Biskupstvo Nitra, ktorí spolu so všetkými spolupracujúcimi inštitúciami a partnermi pozývajú všetkých Nitranov, ale aj ďalších návštevníkov, aby sa prišli zabaviť a pookriať na duchu pod staroslávny Zobor.

Ľudmila Synaková
Zdroj: nitra.sk