O Slovensku za hranicami...

11.04.2016 10:02

POSLEDNÝ ČLOVEK Z MESIACA OCENIL KNIHU O SLOVENSKU

Prvej kompletnej knihe o Slovenskej republike plne v anglickom jazyku One Thousand And Twenty Years Of Young Slovakia (Tisíc a dvadsať rokov mladého Slovenska) sa dostáva uznania po celom svete. Vyšla pri príležitosti 1150. výročia príchodu Cyrila a Metoda na naše územie a 20. výročia vzniku Slovenskej republiky.
Publikáciu zaradili do svojej kolekcie dve prísne výberové a najprestížnejšie knižnice na svete - Library of Congres U.S. vo Washingtone (zal. 1800) a Vatikánska apoštolská knižnica (1447), ako aj štátne vedecké knižnice USA, Ruska a Číny. Stretáva sa tiež s veľkým záujmom individuálnych záujemcov v zahraničí, najmä v USA a v Kanade a tiež od Peru cez JAR, Indonéziu, Austráliu až po Čínu.
Ako "impozantnú a komplexnú" knihu o Slovensku označila toto súborné dielo editorov Ivana Klča, Danice Filovej a Mariána Petrička renomovaná vydavateľka Helene Cincebeaux, ktorá na americkom kontinente takmer tri desaťročia vydáva Slovak Magazine.
Kniha je súborným dielom 85 autorov. Na 768 stranách s 1334 ilustráciami podrobne predstavuje históriu, samosprávne kraje, historické regióny, prírodu, spoločnosť, národnostné menšiny, cirkev, kultúru, tradície, významné osobnosti minulosti a súčasnosti vo svete i doma, šport, ako aj množstvo zaujímavostí.
Uznanie jej vyjadril i posledný človek, ktorý stál na povrchu Mesiaca, americký astronaut slovenského pôvodu Eugene Andrew Cernan, ktorý nezabúda na vlasť svojich predkov a je na ňu hrdý. Zdôraznil to vo svojom liste hlavnému editorovi publikácie Ivanovi Klčovi. "Vaša pozoruhodná kniha je peknou pripomienkou môjho slovenského dedičstva," uviedol v liste trojnásobný návštevník vesmíru, dnes 81-ročný potomok predkov z Vysokej nad Kysucou, ktorý žije v texaskom Houstone.
Eugene Andrew Cernan ako veliteľ vesmírnej lode Apollo 17 bol 7. decembra 1972 v poradí dvanástym a zároveň posledným človekom, ktorý stál na povrchu Mesiaca. Predtým absolvoval dve vesmírne misie - v roku 1966 v kozmickej lodi Gemini 9 a v roku 1969 bol členom posádky Apollo 10.
Po návrate na Zem venoval Slovákom toto posolstvo: "Možno, že teraz je čas pre všetkých Slovákov na celom svete porozumieť si a byť hrdí na svoje dejiny a dedičstvo, ktoré všetci zdieľame. Som hrdý na svoje dedičstvo." Podpísal sa ako "Slovenský pútnik na Mesiac".
Publikácia propagujúca Slovensko je vďaka Odboru kultúrnej diplomacie Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR k dispozícii na všetkých našich veľvyslanectvách vo svete.

Recenzia na vládnom portáli Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí: https://www.slovenskezahranicie.sk/

https://www.slovenskezahranicie.sk/sk/krajania-informuju/1456/eugene-andrew-cernan-posledny-muz-z-mesiaca-nezabuda-na-slovensko

https://www.slovenskezahranicie.sk/sk/krajania-informuju/1245/slovensko--vo-vynimocnej-publikacii-v-anglictine-one-thousand-and-twenty-years-of-young-slovakia

Cena na Slovensku 39 euro plus poštovné.
So zľavou pre školy a knižnice: 29 Euro plus poštovné
Ceny do sveta: 49 Euro, 59 USD, 69 CAD, 89 austrálskych dolárov, 34 libier sterlingov, - všetko VRÁTANE poštovného, PAYPAL možný
Knihu si možno objednať na tejto adrese vydavateľa: kutalek@centrum.sk