Počet slovenských rekreačných plavidiel vzrástol za posledných päť rokov aj napriek kríze o takmer 40 percent

29.07.2013 08:16

Vplyv hospodárskej krízy nebadať pri pohľade do slovenského námorného registra, ktorý vedie Ministerstvo dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR. Hoci Slovensko nemá vlastné more, počet zapísaných plavidiel v ostatných rokoch rastie. Lode plaviace sa pod slovenskou vlajkou nesú najčastejšie ženské mená.

„Záujem o registráciu alebo vykonanie zmien v námornom registri rastie pravidelne začiatkom leta, a to už posledných päť rokov. Celkovo sme za prvých šesť mesiacov tohto roka zapísali do slovenského registra ďalších 56 plavidiel, čo je takmer rovnaký prírastok ako za celý minulý rok,“ povedal minister dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja Ján Počiatek.
Len za uplynulých päť rokov sa rozšíril počet registrovaných lodí o takmer 40 percent. Kým v roku 2008 bolo v tomto registri zapísaných 706 námorných rekreačných plavidiel, v súčasnosti je ich už 981. Väčšina z nich sa plaví v Stredozemnom mori, najčastejšie využívané prístavy sú predovšetkým v Chorvátsku a Grécku. Niekoľko lodí však kotví aj v prístavoch v Karibiku.
Mnohí majitelia pomenúvajú svoje lode podľa manželiek či priateliek. „Ženské mená a anglické názvy jasne dominujú, vyberá si ich väčšina majiteľov,“ podotkol J. Počiatek. No dodal, že v registri sú plavidlá pomenované aj podľa filmových hviezd či starovekých bohov. 
Zvýšený záujem o evidenciu v slovenskom námornom registri majú nielen domáce, ale aj zahraničné subjekty. „Približne 15 percent vlastníkov námorných rekreačných plavidiel, ktorí plávajú pod slovenskou vlajkou, je zo zahraničia. Svedčí to o dobrých podmienkach našej registrácie, ako aj o pružnosti práce oddelenia námorného úradu,“ zdôraznil J. Počiatek. Najčastejšie si na Slovensku registrujú lode občania Českej republiky, menej Rakúska, Srbska či Čiernej Hory.  
Dĺžka lodí registrovaných ako námorné rekreačné plavidlo je od 2,5 do 24 metrov, pričom počet osôb na palube nepresahuje tucet. Výkon hlavného motora takéhoto plavidla je vyšší ako 4 kW a ak ide o plavidlo s plachtami, plocha základného oplachtenia je väčšia ako 12 m2. Nejde však len o motorové lode či plachetnice, ale aj o menšie plavidlá ako napríklad nafukovacie člny. Zapísať do registra ich môžu fyzické aj právnické osoby.

Výber z evidencie námorného registra

 

Stav ku koncu roka

Počet zapísaných námorných rekreačných plavidiel

2008

706

2009

769

2010

810

2011

866

2012

925

2013*

981

 

Pozn.: * Stav k 26. 7.

Martin Kóňa 
hovorca Ministerstva dopravy, 
výstavby a regionálneho rozvoja SR 
Námestie slobody 6, 810 05 Bratislava
t.č.: + 421  918 825 059
mail: martin.kona@mindop.sk