Robert Fico: Musíme postupne vracať život na vidiek

03.06.2015 12:24

Napriek tomu, že na našom území máme viac ako dva milióny hektárov ornej pôdy, lúk a pasienkov, na Slovensko dovážame približne 50 % potravín.

„Musíme ešte viac robiť pre to, aby farmárska výroba bola čo najatraktívnejšia pre mladých ľudí, pretože je treba, aby na vidieku zostávali. Musíme postupne vracať život na vidiek, na polia, ktoré sú často aj opustené,“ vyzval predseda vlády SR Robert Fico na farmárskej výstave Dni poľa.

Premiér pripomenul, že vláda malých farmárov podporuje pôžičkami na nákup alebo prenájom pôdy, na rozvoj poľnohospodárstva  využívame aj fondy Európskej únie. „Máme plán, že v roku 2020 by sme chceli sebestačnosť v potravinách na úrovni okolo 80 %,“ uviedol Robert Fico. Podľa jeho slov k tomu prispeje aj plánované zníženie DPH na potraviny na úroveň 10 %.

Dni poľa, farmárska výstava, ktorá sa pravidelne koná v Dvoroch nad Žitavou, má jednu zvláštnosť – pripravuje sa totiž rok dopredu. Plodiny sa zasadia v predstihu, aby mali návštevníci možnosť oboznámiť sa s nimi priamo na poli, vidieť, ako vyzerajú či chutia.

„Myslím, že výstavu ocenil aj pánboh počasím, ktoré nám nadelil, pretože by bola veľká škoda, keby takéto obrovské podujatie malo zmoknúť a nemohlo ho vidieť toľko ľudí, koľko je treba,“ poznamenal predseda vlády. „Je sa tu čo učiť,“ dodal.

Zdroj: vlada.gov.sk