Slávnostné vyhlásenie výsledkov súťaže Dedina roka 2013

18.11.2013 14:48

Celkovým víťazom siedmeho ročníka súťaže Dedina roka sa stala obec Malé Dvorníky v okrese Dunajská Streda.

Pri tejto príležitosti sa 14. novembra 2013 odovzdali v Malých Dvorníkoch ocenenia všetkým úspešným obciam v súťaži. Ocenenia odovzdal riaditeľ kancelárie ministra životného prostredia Vladimír Rak spolu s dalšími zástupcami vyhlasovateľov. Súťaž vyhlásilo Ministerstvo životného prostredia SR spoločne so Slovenskou agentúrou životného prostredia, Spolkom pre obnovu dediny a Združením miest a obcí Slovenska.Obec Malé Dvorníky bude v roku 2014 reprezentovať Slovenskú republiku v európskej súťaži o Európsku cenu obnovy dediny.

 

Druhé miesto v súťaži obsadila obec Špania Dolina v okrese Banská Bystrica a tretie miesto obec Pruské v okrese Ilava. Do súťaže za zapojilo 27 obcí zo siedmich krajov Slovenska.


„Aj počas aktuálneho ročníka tejto súťaže sme boli svedkami toho, že naše dediny dokážu aj v neľahkých podmienkach intenzívne pracovať na svojej obnove. Hospodársky rast Slovenska spočíva aj v schopnosti využiť zdroje, ktorými vidiek a vidiecka krajina disponujú, k čomu už 15 rokov prispieva aj Program obnovy dediny,“ povedal počas udeľovania ocenení riaditeľ kancelárie ministra MŽP SR Vladimír Rak. Zdôraznil tiež, že do tohto programu sa za 15 rokov jeho existencie zapojilo 85 percent vidieckych obcí, kde sa prostredníctvom dotácií prerozdelilo takmer 8 mil. eur.


Obec Kechnec v okrese Košice-okolie získala mimoriadnu cenu za Výnimočný, inovatívny, vizionársky a zároveň trvalo udržateľný rozvoj obce.

 

Okrem troch celkových víťazov a držiteľa mimoriadnej ceny získavajú vecné a finančné ceny aj víťazi jednotlivých kategórií.

 

V kategórii Dedina ako hospodár získala ocenenie obec Jablonka v okrese Myjava.

V kategórii Dedina ako maľovaná obec Baďan v okrese Banská Štiavnica.

V kategórii Dedina ako klenotnica obec Sebechleby v okrese Krupina.

V kategórii Dedina ako pospolitosť obec Pavlovce nad Uhom v okrese Michalovce. 

V kategórii Dedina ako partner obec Šarovce v okrese Levice.

V kategórii Dedina ako hostiteľ obec Blatnica v okrese Martin.

V kategórii Dedina ako záhrada obec Bošáca v okrese Nové Mesto nad Váhom.


V súťaži obce prezentovali úspešné postupy obnovy vidieka, zlepšenie kvality životného prostredia a rozvoj dedín na národnej a medzinárodnej úrovni. Počas mesiacov jún a júl 2013 všetky prihlásené obce navštívili členovia národnej hodnotiacej komisie, aby vybrali celkového víťaza súťaže. Výsledky boli oficiálne vyhlásené 18. septembra 2013 v Banskej Bystrici, na záver konferencie 15 rokov Programu obnovy dediny na Slovensku za účasti štátneho tajomníka Ministerstva životného prostredia SR Vojtecha Ferencza a takmer 180 účastníkov z celého Slovenska.