Vyhlásenie Zväzu vojakov SR ku Dňu červených makov

06.11.2014 13:53

Zväz vojakov SR  v súvislosti s medzinárodným dňom vojnových veteránov - Dňom červených makov - sa obracia na   všetkých starostov a primátorov miest a obcí, ktorí majú vo svojom  katastri hroby vojakov,  aby si 11. novembra  o 11. hodine a 11. minúte  našli cestu k týmto hrobom a pripomenuli si  hrôzy a útrapy, ktoré prinášajú vojny vojakom, ale aj bežným občanom.

Pripomeňme si i na Slovensku  tento deň,  položme kvetiny na hroby vojakov,  zapáľme sviečky, zamyslime sa  nad príčinami, ale aj podstatou vojen, a obeťou najvyššou, ktorú priniesli vojaci padlí na bojiskách.

Prvá svetová vojna priniesla smrť 8 miliónom vojakov a  druhá svetová vojna asi 24 miliónom vojakov. Po celom svete na vojenských cintorínoch sú pochovaní vojaci. Na Slovensku je evidovaných 32 495 vojnových hrobov z I. a II. svetovej vojny,  v ktorých je pochovaných asi 160 000  vojakov. Každý vojenský cintorín je pietnym miestom, kde sú uložené ostatky vojakov, ktorí zomreli pri plnení vojenských povinnosti  v boji, alebo skonali na následky zranení utŕžených  v bojoch, prípadne chorôb, ktoré vojenský konflikt priniesol.

Ozbrojené sily SR za svojej dvadsaťročnej existencie od vzniku Slovenskej republiky už stratili  56 vojakov, ktorí prišli o život pri rôznych vojenských konfliktoch. Bezpečnostná kríza, ktorú v súčasnosti prežívame, prináša nové obete z radov vojakov, nové hroby, nech sú už dôvody k vyvolaniu vojenského konfliktu akékoľvek, prvý,  kto sa stane jeho obeťou, je vojak. Česť ich pamiatke!

11.novembra o 11. hodine a 11.  minúte v tomto roku,  keď  začnú vyzváňať kostolné zvony, zamyslime sa, chvíľou ticha, skromným kvietkom si aj na Slovensku s pokorou  uctime všetkých tých vojakov, ktorí položili svoj život.

Teraz je  ten  čas, kedy je treba hovoriť o tom, akú hodnotu má sloboda a mier.

                                                                                        

 Ing.Tomáš Švec,  prezident Zväzu vojakov SR

Zdroj: zmos.sk