Vynovila Uhrovec, ľudia ju zvolili za starostku roka

25.11.2013 14:47

Keď si Zuzana Máčeková, starostka Uhrovca, zráta, koľko času venovala rodine a koľko obci, tak je na tom lepšie obec. Tej sa venuje naplno a pravdepodobne aj preto získala titul Starosta Slovenska 2013.  V ankete internetového portálu slovakregion.sk hlasovali obyvatelia Slovenska vyše pol roka. Najviac hlasov dostala starostka z obce Uhrovec neďaleko Bánoviec nad Bebravou. Vraví, že sama nevie prečo.


„Rozmýšľam nad tým, odkedy mi to oznámili. Asi preto, lebo veľa ľudí ma osobne pozná a vie o mojich aktivitách. Nerobím len starostku, ale aj predsedníčku mikroregiónu Uhrovská dolina, som poslankyňou Trenčianskeho kraja a pôsobím v Rade ZMOS. Druhým dôvodom podľa mňa je, že obec navštívi mnoho turistov, vidia zmeny, páči sa im centrum obce, možno aj to zavážilo. A možno aj to, že Uhrovec má bohatú históriu, je rodiskom Ľudovíta Štúra a Alexandra Dubčeka, okrem nich sa tu narodilo alebo pôsobilo ďalších 50 osobností,“ predpokladá Máčeková.


O tom, že bola vyhlásená takáto anketa, nevedela. Preto ju prekvapil telefonát, keď jej oznámili celoslovenské prvenstvo. Najskôr si nebola istá, či to nie je žart. Potom prišiel pocit veľkého záväzku, ktorý z ocenenia vyplýva. Obec vedie už vyše desať rokov. Dovtedy pracovala v štátnej správe, oblasť samosprávy bola pre ňu neprebádanou krajinou.


„Dlho som váhala, či do toho ísť, pretože som vedela, že ma čakajú problémy, ktoré som dovtedy v štátnej správe neriešila. Keď som začínala, pracovala som aj 16 hodín denne,“ spomína päťdesiatnička Zuzana Máčeková, matka dvoch dcér vysokoškoláčok.


V prvom roku starostovania neraz ľutovala, že sa dala na túto prácu. Zistila, že obec má množstvo problémov, ktoré boli skryté a väčšina obyvateľov Uhrovca o nich ani netušila. Dedina bola zadlžená, nemala uhradené množstvo faktúr za energie, práce a služby, dokonca ani dane a odvody za zamestnancov. Ak nemá obec vyrovnané povinnosti voči štátu, nemôže predkladať žiadny veľký projekt. A obecné budovy chátrali, žiadali opravu. Prvý rok bol najťažší. Starostka, bývalá ekonómka, sa sústredila na vymáhanie pohľadávok, ktoré obec mala a neboli zaplatené.


„Chcela som však aj niečo urobiť pre obec, tak som sa pustila do množstva malých projektov, kde nebola podmienka, aby boli splnené odvodové a daňové povinnosti. To boli projekty tak za 300 eur. Na tie sa mi podarilo získať spolu asi 30 000 eur,“ pokračuje starostka Uhrovca.


Postupne sa jej podarilo dlh obce vyrovnať, potom sa mohla prihlásiť aj do grantov o väčšie sumy. Sústredila sa na rôzne granty, pretože zo svojho rozpočtu by obec veľké investície nemohla robiť. Počet obyvateľov rastie, pred desiatimi rokmi žilo v Uhrovci 1 450 ľudí, dnes asi 1 600. Návštevník si všimne vynovené centrum obce s upravenými trávnikmi aj budovou základnej školy, ktorú kompletne zrekonštruovali. Pri nej vyrástlo viacúčelové ihrisko s povrchom z umelej trávy a oddychová zóna. Pár metrov od školy je pamätný dom, v ktorom prišiel na svet Ľudovít Štúr a o 106 rokov neskôr Alexander Dubček. Na budúci rok chce Máčeková opäť kandidovať za starostku. Ocenenie, ktoré získala, považuje za záväzok, aby v práci pokračovala. Už teraz vie, čo bude jej hlavnou úlohou: opraviť chodníky, cesty a verejné osvetlenie. Zatiaľ hľadá možnosti, z čoho to zaplatiť. A popritom pomáha riešiť problémy občanov Uhrovca.


„Najmä starší sa často s problémami obracajú na obec, nepoznajú iné inštitúcie, nevedia sa v nich orientovať. Prídu na obecný úrad aj s tým, že im nejde elektrina a žiadajú o pomoc. Riešime susedské spory, ale aj vlastnícke vzťahy. Upozorňujem ľudí, že riešenie týchto problémov nie je v kompetencii samosprávy, a ak sa nedohodnú, budú si svoj spor musieť riešiť na súdev. Vždy sa snažím byť pri riešení sporných vecí, pretože som zistila, že vtedy sa skôr dohodnú, a to je veľmi dobrý pocit,“ dodala Zuzana Máčeková.

 

Prevzaté z denníka Pravda, autor Milan Kráľ