Začal sa Agrokomplex 2013

22.08.2013 10:41

Približne 450 vystavujúcich firiem sa prezentuje na 40. ročníku Medzinárodnej poľnohospodárskej výstavy Agrokomplex, ktorá sa dnes začala na výstavisku v Nitre. Okrem Slovenska majú na veľtrhu zastúpenie firmy z Česka, Maďarska, Poľska, Rakúska, Nemecka, Litvy, Veľkej Británie, Ruska, zo Srbska a Švajčiarska. „Z dlhodobého hľadiska sa nám nedarí udržiavať produkciu potravín na dostatočnej úrovni. Dostali sme sa do situácie, keď je ohrozená potravinová sebestačnosť Slovenska,“ povedal počas otvorenia výstavy prezident SR Ivan Gašparovič. Podľa jeho slov zasiahla stagnácia všetky odvetvia živočíšnej výroby, znížili sa výmery vinohradov aj pestovateľské plochy zeleniny.
Tohtoročná úroda zrnovín je v porovnaní s minuloročnými úrodami lepšia, konštatoval premiér Robert Fico. „Odhady naznačujú, že u väčšiny poľnohospodárskych plodín budú úrody vyššie ako vlani. Bude predpoklad na postupné oživenie živočíšnej výroby a môže to priniesť aj zníženie cien potravín na pultoch predajní.“ Pre vládu SR je podľa slov premiéra na prvom mieste potravinová bezpečnosť založená na vlastnej produkcii, výrobe kvalitných, bezpečných a cenovo dostupných potravín. Nevyhnutná je ich lepšia propagácia medzi domácimi spotrebiteľmi.„Vysoké dovozy nie vždy kvalitných potravín za nízke ceny ukrajujú zisky našim potravinárom. Dovážame bravčové mäso, hydinu, jablká, zeleninu, ktorú naši poľnohospodári v minulosti vyrábali a vedia vyrobiť aj dnes. Tieto tradície treba vrátiť na slovenský vidiek,“ povedal Fico.
Súčasťou tohtoročného Agrokomplexu je Národná výstava hospodárskych zvierat, družstevná kontraktačno-predajná výstava Coopexpo, výstava Obnoviteľné zdroje energie, výstava vidieckeho cestovného ruchu Regióny Slovenska a Živnostenské trhy. Novinkou je Gazdovský dvor zameraný na spracovanie živočíšnych produktov a prezentácia Programu rozvoja vidieka SR formou náučného chodníka s názvom Na potulkách našim vidiekom. Oživením veľtrhu budú Dni poľa či Kulinársky kútik. Počas výstavy budú udelené ocenenia Značka Kvality SK, Zlatý kosák a Šampión výstavy. Výstava potrvá do 25. augusta.

Premiér Robert Fico, minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Ľubomír Jahnátek a ostatní ministri, si spoločne prezreli niektoré z pavilónov. Na Farmárskych trhoch, ktoré sú súčasťou Agrokomplexu, si od prvovýrobcov nakúpili chlieb, zeleninu, klobásu, či slaninu a tieto tradičné slovenské výrobky aj ochutnali.

zdroj: TASR a MPRV SR