Začína európsky týždeň programovania

13.10.2014 15:27

Viete, že v Európe bude čoskoro chýbať 1 milión odborníkov s digitálnymi zručnosťami? No práve programovanie je jednou zo zručností, vďaka ktorej sa dnešní mladí ľudia môžu stať kreatívnymi a aktívnymi a pripraviť sa na pracovné požiadavky budúcnosti.

Začína európsky týždeň programovania

Dôležitosť programovania si už niektoré členské štáty Európskej únie uvedomili, preto zaviedli programovanie aj do svojich učebných osnov. V Bulharsku, na Cypre, v ČR, Grécku, Poľsku, Portugalsku a v Spojenom kráľovstve je to už povinný predmet, ako nepovinný si ho môžu zvoliť žiaci v Dánsku, Estónsku, Írsku, Taliansku a v Litve.

Nasledujúcich sedem dní od 11. do 17. októbra 2014 bude v EÚ venovaných programovaniu. V celej Únii ako aj v Nórsku a Turecku prebehne viac ako 1500 podujatí venovaných digitálnemu svetu. Pripravené sú podujatia pre rozličné skupiny: od začiatočníkov po pokročilých programátorov, pre uchádzačov o pracovné miesta, ktorí si chcú osvojiť novú zručnosť, až po fanúšikov robotov či pre počítačové maniačky.

Podpredsedníčka Európskej komisie Neelie Kroesová (@NeelieKroesEU), ktorá zodpovedá za digitálnu agendu, pri tejto príležitosti poznamenala: „Programovanie je nová gramotnosť – základný súbor zručností tak pre dievčatá, ako aj pre chlapcov. Nie sú to nudné hodiny informatiky, ale spôsob, ako urobiť všetky predmety zaujímavejšími. Zapojte sa teda do niektorého podujatia vo vašej blízkosti a zlepšite svoje porozumenie digitálneho sveta.“

Organizátorka týždňa programovania Alja Isakovićová, jedna z 90 veľvyslancov programovania, povedala: „Je úžasné, keď vidíte, koľko zanietenia pre túto iniciatívu existuje v každom kúte Európy! Programovanie je zábavné, no zároveň je to prostriedok na prejavenie kreativity poskytujúci skvelé pracovné príležitosti dokonca aj ľuďom, ktorí sa nechcú stať programátormi na plný úväzok. Európskym týždňom programovania chceme vykresať iskru a dosiahnuť, aby čoraz viac ľudí začalo premieňať každý týždeň roka na týždeň programovania a naučilo sa lepšie riešiť problémy.“ Slovenskou ambasádorkou týždňa programovania je Mária Prekopová (Maria.Prekopova@nextum.sk).

Mapu podujatí #CodeEU na Slovensku nájdete tu.