Zaujímavé cifry o Topoľčanoch: Tipnite si, aký je v okrese priemerný plat!

23.10.2013 10:01

Nedávno zverejnil portál Platy.sk zaujímavý prieskum o priemerných zárobkoch Slovákov. Pomerne výrazné rozdiely panujú aj medzi priemerným platom v rôznych okresoch Slovenska a rôznymi profesiami.

Na Slovensku sa výška priemerného platu pohybuje na hranici 854 eur, no tento plat reálne nepoberá 59% Slovákov. Polovica našich obyvateľov má plat nižší ako 784 eur. Z prieskumu ďalej vyplýva, že 25% ľudí na Slovensku zarába menej ako 603 eur a také isté percento má na výplatnej páske každý mesiac viac ako 1 042 eur. Najlepšie zarábajúci Slováci, ktorých je zhruba 10%, majú plat vyšší ako 1 395 eur.

Ako je na tom náš okres?

V okrese Topoľčany je priemerný plat o 68 eur nižší, ako ten celoslovenský a je na úrovni 786 eur. Túto sumu však reálne nepoberá 55% obyvateľov nášho okresu. Na porovnanie, v susednom Nitrianskom okrese je priemerný plat na úrovni 851 eur, no 60% ľudí v ňom žijúcich zarába menej, ako je priemer. „Rád by som videl toho človeka, ktorý v Topoľčanoch zárába 786 eur. Neviem, kto robí tieto prieskumy o výškach platov, ale zrejme nevychádza z reálneho stavu. Je rozdiel priemerný plat uvedený v nejakom prieskume a rozdiel ten, ktorý nazaj človek poberá“, skonštatoval Topoľčanec pán Richard.

„Ja týmto prieskumom nikdy nevenujem pozornosť. Sú to len hrubé čísla, ktoré nehovoria o ničom. S platmi to v Topoľčanoch nie je práve najlepšie. Ale zase sme na tom lepšie ako iné mestá v iných krajoch. Mladí odtiaľto utekajú, pretože hľadajú práve vyšší plat no najmä uplatnenie“ povedala pani Jana.

Najlepšie zarábajú vrcholoví manažéri

Muži na Slovensku zarábajú v priemere od 525 do 1539 eur. Platy žien sa pohybujú nižšie, od 442 eur do 1 152 eur. Najvyrovnanejšie platy majú u nás ľudia pracujúci v pomocných prácach, štátnej správe a samospráve, administratíve, či školstve. Platové rozmedzie medzi tými najlepšie a najhoršie zarábajúcimi v týchto oboroch je zhruba 40% – 50%.

Najväčší spomínaný rozdiel nájdeme u ľudí pracujúcich v legislatívnej oblasti, kde platový rozdiel dosahuje až 70%. Čo v realite znamená, že v tomto obore sa najnižší plat pohybuje na úrovni 457 a tí najlepšie zarábajúci dostávajú 1 543 eur. Vo vrcholovom manažmente sa priemerne zarába 2 169 eur, pričom najvyššie postavení manažéri majú mesačne aj 3 999 eur.

Zdroj: Global24